Grupi Mësimor Kërkimor Përkthim dhe Interpretim i Gjuhës Italiane

Grupi Mësimor – Kërkimor “ Përkthim dhe Interpretim i gjuhës italiane”
Kryetar : Prof. Dr. Mirela Papa
Email: [email protected]

Grupi Mësimor – Kërkimor “Përkthim dhe  Interpretim ” i ngritur pranë Departamentit të Gjuhës Italiane, është një grup i përbërë nga pedagogë të kësaj gjuhe formimi i të cilëve është në përputhje me fushën e përkthimit dhe interpretimit, i përbërë nga anëtarët;

Dr. Renata Martini, Dr. Adi Malo, Dr.viola Adhami, Dr. Elda Kotorri dhe kryetar grupi Prof. As.Dr. Mirela Papa

Ky grup synon përmirësimin e mësimdhënies dhe  mësinxënënies me qëllimin e  zgjidhjes së problematikave të hasura përmes analizimit të rezultateve të pyetësorëve me studentëte jo vetëm.

Objektivat e grupit përfshijnë: Rishikimin e sillabuseve në ciklin Bachelor dhe Master, ndjekjen e mbarëvajtjes së procesit mësimor, temave të diplomës e  praktikave profesionale si dhe promovimin e programeve të studimit. Pjesëmarrja në konferenca kombëtare dhe ndërkombëtare, botimet në proceeding book  dhe shkëmbimi i eksperiencave kërkimore dhe ekspertizave me studjues vendas dhe të huaj janë pjesë e objektivave kryesore të grupit me qëllim promovimin e kërkimit shkencor në nivel individual dhe ekipi në fushat që lidhen me përkthimin dhe interpretimin e gjuhës italiane.

Për realizimin e disa prej këtyre qëllime, grupi ka hartuar projektin :“ Përkthimi  letërsisë italiane për fëmijë në gjuhën shqipe”

Synimi i projektit: Krijimi i një tabloje të plotë mbi përkthimet e Letërsisë italiane për fëmijë në gjuhën shqipe dhe kontekstin kulturor në të cilën ato janë përkthyer

Akset kërkimore të projektit:

• “Letërsia për fëmijë, karakteristikat dhe funksionet e saj’
  • “Tekste të autorëve të ndryshëm italianë të përkthyera në gjuhën shqipe” – Studimi i një korpusi të gjerë tekstesh të përkthyera
  • Produketet e projektit: Rekomandimet e projektit për përkthyesit e rinj, Publikimi dhe shpërndarja e gjetjeve kërkimore didaktike:

Gurpi i synuar: Studjues / akademikë, Studentë të DGJI

Aktivitete të grupit :
  • Konferencë me Prof.Dr. Klara Kodra: “ Richezza di linguaggi e di messaggi nella letteratura italiana e i problemi di traduzione nella lingua Albanese” ( tetor, 2022)
  • Aktivitet letrar: “Italo Calvino – 100 vjet nga lindja e autorit”
  • Aktivitet kulturor : “Fatima Scialdone – Cantando l’Italia”
  • Konferencë : “ Raportet kulturore italo- shqiptare në shekullin e mediave”,“Promovim i librit ‘ Ciao Shqipëria’ i autorit Vito Saracino”