Grupi Mësimor Kërkimor Gjuhësi e Gjuhës Italiane

Kryetar : Prof. Dr. Klodeta Dibra
Email: [email protected]

Grupi Mësimor – Kërkimor “Gjuhësi e gjuhës italiane” i ngritur pranë Departamentit të Gjuhës Italiane, është një grup i përbërë nga pedagogë të kësaj gjuhe, formimi dhe ekspertiza e të cilëve është në përputhje me fushën e gjuhësisë italiane

Objektivat e këtij grupi kërkimor:

• Rishikimi i sillabuseve të lëndëve
  • Realizimi i procesit mësimor
  • Ndjekja e detyrave të kursi
  • Ndjekja e temave të diplomës
  • Administrimi i pyetësorëve lidhur me ecurinë e procesit mjësimor
  • Promovimi i programeve të studimit
  • Vlerësimi i studentëve

Rezultatet e pritshme:
Përmirësimi i mësimdhënies dhe mësimnxënies përmes:

• Zgjidhjes së problematikave të hasuara
  • Analizimit të rezulateteve të pyetësorëve

Aktivitete të parashikuara:

•  Aktivitete promovuese;“Përkthime të shkrimtarëve italianë Alda Merini dhe dhe Grazia Deledda”, në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës.
  • Ndarja e detyrave, përgatitja e materialeve të dodjes së studentëve të Masterit të Mësuesisë, verifikim dhe monitorimi me qëllim kërkimor dhe didaktik i praktikës mësimore nga studentët e vitit të dytë Master në Mësuesi.
  • Pjesëmarrje në konferenca kombëtare dhe ndërkombëtare dhe trajnime: “Ngritja cilësore e formimit shkencor të stafit akademik”
  • Botimet e kumtesave në formatet Proceedings, ISBN, ISSN,etj,.
  • Leksione të hapura të profesorëve italianë dhe shqiptarëve të diasporës: Tema me interes për grupin mësimor kërkimor – Njohja me përvoja dhe njuohuri të reja në gjuhësinë italiane”
  • Workshope, trajnime, konferenca e botime të përbashkëta në kuadër të marrveshjes më Universitetin e Sienës – këto aktivitete synojnë ngritjen e cilësisë së kërkimit dhe botimeve
  • Veprimtari e aktivitete shkencore lidhur me 40 vjetorin e themelimit të departamentit të gjuhës italiane në FGJH: “Promovimi i vlerave të stafit akademik të departamentit të gjuhës italiane në katër dekada” ( shtator 2024)
  • Projekt për doktoraturë në fushën e “Gjuhësisë”: Tema …., Akset kërkimore