Me Alda Merinin: Promovim i përkthimeve të dy vëllimeve me poezi nga Klara Kodra – Aktivitet i grupit mësimor kërkimor i gjuhës italiane FGJH, UT

vëllimeve

Përkthimet e realizuara nga Prof.Dr. Klodeta Dibra, të dy vëllimeve me poezi të poetes italiane Alda Merini u promovuan në një aktivitet  të organizuar nga grupi mësimor-kërkimor Gjuhësi italiane në bashkëpunim me Departamentin e Gjuhës italiane dhe Institutin italian të Kulturës.

Qëllimi i aktivitetit ishte promovimi i përkthimeve dhe njohja e lexuesve shqiptarë me një nga zërat poetikë më të mëdhenj të Letërsisë italiane. Morën pjesë kolegë të departamentit dhe të fakultetit, studentë, studjues të fushës dhe dashamirës të letërsisë italiane. Aktiviteti u bë në mjediset e IIC me praninë e Drejtorit të IIC.

U mbajtën dy kumtesa nga Prof. DR. Klodeta Dibra dhe Prof.Dr. Irena Lama.

Aktivitete të tilla synojnë promovimin e vlerave që DGJI prodhon dhe të kontributit të stafit akademik, duke përfshirë në mënyrë aktive edhe studentët.

vëllimeve