Konferenca e 16-të Ndërkombëtare e Studimeve Italianistike

Ditën e enjte, datë 17 tetor 2024, ora 09:00Departamenti i Gjuhës Italiane, organizon në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës Konferencën e 16-të Ndërkombëtare të Studimeve Italianistike. Konferenca, e organizuar në kuadër të edicionit të XXIV të Javës së Gjuhës Italiane në Botë, i kushtohet përkthimit dhe receptimit të letërsisë italiane në Shqipëri. Në konferencë do të marrin pjesë me ligjëratat e tyre pedagogë të Departamenti të Gjuhës Italiane, si edhe profesorë nga universitete italiane.

Ftohen ta ndjekin konferencën studentë, pedagogë, studiues, përkthyes dhe kushdo që është i interesuar për fushën e Studimeve Italianistike.

Konferenca do të zhvillohet në prezencë, salla Europa, Fakulteti i Gjuhëve të Huaja, por mund të ndiqet edhe online në linkun: