Projektet fituese në kuadër të programit “UT-Kërkim,Ekselencë dhe Inovacion”

Në kuadër të programit “UT-Kërkim,Ekselencë dhe Inovacion” ju informojmë se ,në bazë të neneve 40,108, dhe 109,të ligjit nr. 80/2015 “Për arsimin e lartë dhe kërkimin shkencor në institucionet e arsimit të lartë në Republikën e Shqipërisë” në nenin 36 të Statutit të Universitetit të Tiranës,në Vendimin nr.29 të Senatit Akademik “Për miratimin e Udhëzuesit “Për procedurat e administrimit të projekteve të kërkimit shkencor,që financohen nga Buxheti për Kërkimin Shkencor në UT”,Vendimin e Rektorit të UT-së nr.13 ,datë 12.11.2021 “Për miratimin e Komisionit Institucional të Ekspertëve,për vlerësimin e projekteve të Programit “UT-Kërkim,Ekselencë dhe Inovacion”,si dhe thirrjes për projekte në programin “UT-Kërkim,Ekselencë dhe Inovacion”,komisioni pasi shqyrtoi dhe vlerësoi dosjet e aplikuara në këtë thirrje ,Komisioni Teknik i Vlerësimit të Projekteve në përfundim,shpalli fitues projektin e mëposhtëm të aplikuar nga Fakulteti i Gjuhëve të Huaja:

• “Pedagogjia e trajtimit automatik të gjuhëve “(PeTAG).