Shkolla verore e paleografisë dhe epigrafisë, Seancë plenare- “Gjuha sllovake në Shqipëri”

sllovake

Në vijim të Shkollës verore të Kaligrafisë dhe të Epigrafisë, Departamenti i Gjuhëve Sllave dhe Ballkanike të Fakultetit të Gjuhëve të Huaja,Universiteti i Tiranës, në bashkëpunim me grupin mësimor kërkimor: Gjuhësi  Didaktikë e Gjuhës Turke, me mbështetjen e Ambasadës së Republikës së Sllovakisë në Tiranë, në vëmendjen e shkëlqesisë së tij Ambasadorin z. Peter Spisiak, organizoi aktivitetin shkencor “Gjuha Sllovake në Shqipëri” me pjesëmarrjen e akademikëve sllovakë Martin Homza dhe Lubor Kralik.

Në ketë aktivitet morën pjesë akademikë, pedagogë dhe studentë të 7 departamenteve të Fakultetit të Gjuhëve të Huaja.

epigrafisë sllovake sllovake